Tulinen pääsiäismenu: näin upotat poltetta perinteisiin

Vegaaninen parsapiirakka pöydällä ylhäältä päin kuvattuna ja piirakkapalanen lautasella. Pöydällä lisäksi chilikastikkeita, sitruuna, limejä ja kylmiä juomia.

Pääsiäinen on täynnä perinteitä, mutta perinteitäkin voi päivittää. Soosikaupan pääsiäismenu sisältää perinteisiä reseptejä modernilla ja tulisella kierteellä.
Alkuruokana reipas ja rapsahtava parsapiirakka, pääruokana lihapata joko lampaalla tai vegeversiona, ja jälkiruoissa tarjolla on kolme erilaista vaihtoehtoa, sillä perinteiset pääsiäisjälkkärit jakavat mielipiteitä niin Suomessa kuin maailmallakin. Mämmin ystävä voi valita käsintehdyn jäätelön, pashan paras kaveri ilahtuu sitruunalla ja chilillä maustetusta versiosta, ja chilisuklaamousse sopii modernimpaan menuun. Kaikki ruokalajit voidaan valmistaa myös munattomina ja maidottomina, jolloin pöydässä on jotain lähes kaikille.

Tulinen parsapiirakka

Parsapiirakka on keväinen klassikko, joka ansaitsee paikkansa pääsiäispöydässä. Voit valmistaa tämän alkupalan helposti etukäteen, ja jos pohjaksi valitaan valmis piirakkapohja, joista löytyy nykyään jo hyvin laadukkaita vaihtoehtoja, niin aikaa jää myös muille valmisteluille. 

Tässä versiossa täyte sidotaan ranskankermalla, joka antaa sille samettisen ja täyteläisen rakenteen. Maidottomaan ruokavalioon kokatessa voi reseptin ranskankerman korvata vaikka Deliciestin Ruoka Fraichella tai muulla kasvipohjaisella fraichella, ja margariiniksi tulee valita maidoton. Myös juustoraasteista löytyy useita maidottomia vaihtoehtoja, tosin niitä voi joutua kutsumaan vuustoraasteiksi. Chilikastikkeeksi sopii vaikkapa Dawson’s Apple Caraway tai Cholula Chili Garlic

Ainekset

6-8 annosta

Pohja:

  • 3 dl vehnäjauhoja
  • ½ tl leivinjauhetta
  • ½ tl suolaa
  • 125 g jääkaappikylmää margariinia
  • 2 rkl ranskankermaa
  • 1-2 rkl kylmää vettä

Täyte:

  • 1 nippu tuoretta vihreää parsaa
  • 200 g ranskankermaa
  • 1-2 rkl mietoa tai medium-tulista chilikastiketta
  • 1 sitruunan kuoriraaste ja 1 rkl sitruunamehua
  • 2 rkl perunajauhoja
  • 150 g juustoraastetta
  • Suolaa ja mustapippuria
Dawson's Apple Caraway Hot Sauce -chilikastikepullo kädessä, taustalla vegaaninen parsapiirakka, piirakkapala lautasella, sitruuna, limejä ja kylmiä juomia.

Piirakka lähtee pohjasta, eli ensin valmistetaan se, yhdistämällä kuivat aineet kulhossa. Jos valitsit valmispohjan, ota pohja sulamaan ajoissa, ja sitten voitkin siirtyä suoraan seuraavaan vaiheeseen.

Nypi kylmä margariini joukkoon murumaiseksi seokseksi. Lisää ranskankerma ja tarvittaessa tilkka kylmää vettä, ja sekoita tasaiseksi. Muotoile taikina palloksi ja anna levätä jääkaapissa täytteen valmistuksen ajan.

Laita uuni lämpenemään 200 asteeseen. Valmistele parsat taittamalla puumainen tyviosa poikki siitä kohdasta, missä varsi antaa periksi, ja kuori varsien alaosa kevyesti.

Sekoita täytteen ainekset keskenään ja maista. Tarvittaessa lisää chilikastiketta, suolaa tai sitruunamehua. Paina taikina vuoan pohjalle ja reunoille, kaada täyte päälle ja asettele parsat riviin. Paista noin 30 minuuttia, kunnes täyte on hyytynyt ja pinta saanut väriä.

Anna piirakan jäähtyä ennen tarjoilua, jotta se ehtii kiinteytyä.

Kaaoottinen lyhytvideo vegaanisen parsapiirakan valmistuksesta.

Mausteinen lammaspata

Lammaspata on pääsiäisen klassikoista se, joka kestää rohkeaa maustamista. Chilikastikkeen sijaan pataan pannaan chilihiutaleita sisältävää chiliöljyä, joka sopii pataruokiin pullokastiketta paremmin, ja antaa sattumiin suutuntumaa. Öljyn sijaan voi toki valita myös chilikastikkeen, mutta muista huomioida kastikkeen muut mausteet ja makuprofiili, jottei se riitele lampaan kanssa. Jos tulisuus ei pelota, kannattaa kokeilla vaikkapa kotimaisen Poppamiehen legendaarista Smoky Reaper -chilikastiketta.

Ainekset 

4 annosta

  • 600 g karitsan lapaa tai muuta patapalaa
  • 2 sipulia
  • 4 valkosipulinkynttä
  • 2 porkkanaa
  • 1 kanelitanko
  • 3 rkl Firelli Chili Crunch -chiliöljyä
  • 1 tl juustokuminaa
  • 2 rkl tomaattipyreetä
  • 400 g tomaattimurskaa
  • 2 dl punaviiniä
  • 2 dl lihalientä tai 1 lihaliemikuutio
  • Suolaa ja mustapippuria
  • Öljyä paistamiseen

Paloittele liha, pilko porkkanat, kuori ja lohko sipulit sekä hienonna valkosipuli. Ruskista liha öljytyllä kuumalla pannulla ja siirrä pataan. Kuullota sipuli ja valkosipuli samalla pannulla, lisää porkkana, tomaattipyree, chiliöljy ja juustokumina. Anna mausteiden paistua hetki, ja kaada sitten kaikki pataan. Huuhtaise pannu ja lisää huuhteluvesi myös joukkoon.

Laita uuni lämpenemään 150 asteeseen. Lisää tomaattimurska, punaviini, liemi ja kanelitanko. Nosta pata uuniin ja anna hautua kannen alla noin 2,5-3 tuntia. Maista lopuksi ja säädä tulisuutta tarpeen mukaan lisäämällä chiliöljyä. Tarjoile riisin kanssa ja nosta chiliöljy vielä pöytämausteeksi, jota voi halutessaan lisätä annokseen tuomaan lisää tulisuutta ja suutuntumaa.

Vegaaninen lampaatonpata

Vaikka lammas ja erityisesti karitsa ovat pitkään olleet pääsiäisen perinteisiä proteiineja, nykyaikana moni valitsee mieluummin kasvisversion. Padasta saa helposti muokattua sekä kasvis- että vegaaniruokavalioon sopivan vaihtamalla proteiiniksi teksturoidut soija- tai herneproteiinisuikaleet, tai nyhtökauran, ja korvaamalla lihaliemen kasvisfondilla.

Kasvisversio myös kypsyy huomattavasti lihapataa nopeammin, jolloin haudutusajaksi riittää noin tunti.

HUOM. Vegaanista kokatessa muista tarkistaa myös punaviini, sillä monet viineissä käytetyt kirkasteet eivät ole vegaanisia.

Vegaaninen lampaatonpata höyryävän kuumana.

Makeat ja tuliset jälkiruoat

Tulinen mämmijäätelö

Kotitekoinen kondensoituun maitoon tehty jäätelö on ollut hitti jo muutaman vuoden ajan, ja se on erityisen tykätty vaivattomuutensa ja muokattavuutensa vuoksi. Pääsiäisjäätelö syntyy valitsemalla mauksi mielipiteitä jakavan mämmin, ja koska nyt ollaan chiliresepteissä, ei unohdeta myöskään chilikastiketta.

Jäätelö vaatii pakastusta yön yli, joten tämä on paras valmistaa vähintään edellisenä päivänä.

Maidottoman ja vegaanisen mämmijäätelön saa vaihtamalla kondensoidun maidon tilalle kondensoidun kookosmaidon ja vispikerman kasviperäiseksi vispiksi.

Ainekset 

6-8 annosta

  • 4-5 dl vispikermaa
  • 1 prk (397 g) kondensoitua maitoa
  • 200 g mämmiä
  • 2 rkl sitruunamehua
  • 1 tl vaniljasokeria

Vaahdota kerma kuohkeaksi vaahdoksi. Lisää kondensoitu maito, vaniljasokeri ja sitruunamehu ja vatkaa tasaiseksi. Sekoita joukkoon mämmi. Kaada massa pakkasen kestävään astiaan, peitä kannella, ja anna jähmettyä yön yli.

Nosta jäätelö huoneenlämpöön 15-20 minuuttia ennen tarjoilua. Mämmijäätelön kruunaa tarjoiluvaiheessa ripaus tulisempaa tai raita miedompaa chilikastiketta, esimerkiksi Heartbeat Pineapple Habanero, jonka hedelmäinen ananas ja habanero sopivat mämmin kanssa yllättävän hyvin. Rohkeampi rokansyöjä voi ottaa kokeiluun myös belgialaisen artesaanibrändi Swetin legendaarisen ja monipuolisen, olutta sisältävän Amai Red -kastikkeen.

Chilisuklaamousse

Chili ja suklaa toimivat tunnetusti yhdessä, joten tämä chilisuklaamousse on taattu hitti. Se on helppo ja nopea jälkiruoka, jonka voi valmistaa jo edellisenä päivänä. Voit käyttää joko chilisuklaata, tai lisätä ”tavallisen” tummaan suklaan joukkoon chilirouhetta tai chilijauhetta.

Maidottomalle tai vegaaniselle juhlaväelle jälkiruoka taipuu vaihtamalla tuorejuusto ja vispikerma vegaanisiin, esimerkiksi kaura- tai soijapohjaisiin, versioihin, ja varmistamalla että suklaa on maidotonta.

Ainekset 

4-6 annosta

  • 150 g tummaa suklaata tai chilisuklaata
  • 2 dl vispikermaa
  • 200 g tuorejuustoa
  • ½ tl chilijauhetta tai chilirouhetta (jätä pois jos käytät chilisuklaata)
  • 1 tl vaniljasokeria
  • Ripaus suolaa

Sulata suklaa vesihauteessa. Jos käytät tavallista tummaa suklaata, lisää chilijauhe tai chilirouhetta sulan suklaan sekaan ja sekoita tasaiseksi. Vatkaa kerma vaahdoksi, ja vispaa sekaan tuorejuusto. Lopuksi kääntele suklaaseos joukkoon varovasti.

Jaa mousse annoslaseihin ja anna tekeytyä jääkaapissa vähintään 2 tuntia. Koristele suklaarouheella tai vaikkapa minikokoisilla pääsiäismunilla.

Sitruunapasha tulisella twistillä

Pasha on pääsiäisen klassikko, joka saa uutta ulottuvuutta chilistä ja sitruunasta. Viime aikoina kananmunissa on ollut saatavuushaasteita kautta Suomen, joten pitäydytään mekin suklaamunissa, ja kokeillaan perinteistä pashaa vähän modernimmassa, munattomassa muodossa. Maidottoman ja vegaanisen pashan valmistat vaihtamalla maitotuotteet (tuorejuusto, rahka ja vispikerma) maidottomiin. Rahkan tilalla toimii myös esimerkiksi kreikkalainen jogurtti.

Myös pashan pitää levätä jääkaapissa yön yli ennen kuin sen voi tarjoilla.

Ainekset

6-8 annosta

  • 1 pkt (200-250 g) tuorejuustoa
  • 1 purkki (200-250 g) maustamatonta rahkaa
  • 1 dl sokeria
  • 2 dl vispikermaa
  • 1 sitruuna
  • 1 tl vaniljasokeria
  • Swet Lemon Hard -chilikastiketta maun mukaan
  • 2 rkl mantelirouhetta
  • 2 rkl rusinoita

Vaahdota kerma kuohkeaksi. Pese ja kuivaa sitruuna, raasta sen kuori ja mehusta hedelmä. Sekoita tuorejuusto, rahka, sokeri, sitruunan mehu ja kuoriraaste, sekä vaniljasokeri tasaiseksi massaksi. Lisää mantelirouhe ja rusinat, ja chilikastiketta teelusikallinen kerrallaan, kunnes tulisuus on sopivaa. Kääntele joukkoon kermavaahto varovasti.

Vuoraa siivilä tai pashamuotti puhtaalla keittiöpyyhkeellä, harsolla tai suodatinpussilla. Aseta siivilän alle kulho keräämään nestettä. Lusikoi massa muottiin, peitä ja anna valua jääkaapissa yön yli. Seuraavana päivänä kumoa varovasti tarjoiluvadille ja koristele sitruunanviipaleilla ja syötävillä kukilla.

Lähikuva pääsiäisen tarjoiluehdotuksesta, jossa pöydällä on parsapiirakkaa, chilikastikkeita, sekä kylmiä juomia sitrushedelmien ympäröimänä. Taustalla vaaleita keittiökaappeja, huonekasveja, ja Soosikaupan paketti.

Turvallinen ja nopea tilaaminen

Olemme tehneet ostamisesta helppoa

Toimitukset kaikkialle Suomeen

PostNord ja Posti kuljetuspalvelut

Kattava valikoima maksutapoja

Paytrail verkkomaksupalvelu

You were not leaving your cart just like that, right?

Ostoskoriin jäi tavaraa.

Syötä sähköpostiosoite tallentaaksesi ostoskorisi myöhempää käyttöä varten. Ja kenties lähetämme sinulle alennuskoodin. 🙂